Cnemaspis vangoghi

Nowy gatunek gekona nazwany na cześć Vincenta van Gogha

W świecie przyrody nadal odkrywane są niesamowite zjawiska i gatunki, które zachwycają swoją niezwykłością. Ostatnio naukowcy z Thackeray Wildlife Foundation dokonali odkrycia, które zapiera dech w piersiach – nowy gatunek gekona, nazwany na cześć słynnego malarza Vincenta van Gogha. Cnemaspis vangoghi, bo tak został nazwany ten wyjątkowy gad, został odkryty podczas wyprawy do Ghatów Zachodnich, w południowoindyjskim stanie Tamil Nadu.

Nazwa potoczna tego nietypowego gekona brzmi „Gwiaździsty gekon karłowaty Van Gogha”. Cnemaspis vangoghi to niezwykle mały gatunek, który osiąga zaledwie kilka centymetrów długości. Co ciekawe, tylko samce tego gekona przypominają barwami słynny obraz van Gogha „Gwiaździsta noc” z 1889 roku. Ich ciała pokryte są szaroniebieskimi kropkami i paskami, które przypominają niebo pełne gwiazd. Smuga ciemności, biegnąca od nasady szyi do brzucha, przywołuje atmosferę obrazu, jakbyśmy patrzyli na niebo pełne gwiazd. Samice natomiast mają bardziej stonowane, brązowe ubarwienie z kremowymi, czarnymi i ciemnobrązowymi plamami.

Gekon karłowaty Starry Van Gogha przeważnie spędza czas na skałach i kamieniach, aktywny jest głównie w chłodniejszych porach dnia. Jest to gatunek wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje ubarwienie, ale także ze względu na swoje naturalne środowisko życia.

Warto dodać, że nazwa tego nowego gekona nawiązuje także do innego gatunku, Cnemaspis sathuragiriensis, nazwanego na cześć wzgórz Sathuragiri, gdzie został odkryty. Jest to kolejny przykład na bogactwo i różnorodność fauny tego regionu.

Odkrycie to zostało opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym ZooKeys przez zespół badawczy w składzie: Akshay Khandekar, Tejas Thackeray, Swapnil Pawar, Ishan Agarwal, Satpal Gangalmale i Vivek Waghe. Ich praca jest nie tylko ważnym krokiem w dziedzinie nauki, ale także w ochronie różnorodności biologicznej.

„Tamil Nadu to stan wyjątkowo zróżnicowany biologicznie i spodziewamy się, że do czasu zakończenia [naszych wypraw] nazwiemy znacznie ponad 50 nowych gatunków jaszczurek” – powiedział Agarwal w komentarzu na temat znaleziska. To z pewnością zachęcające dla wszystkich miłośników przyrody i nauki.

Odkrycie tego nowego gatunku gekona to prawdziwy kamień milowy w badaniach przyrodniczych. Daje nam to nadzieję na kolejne fascynujące odkrycia i na to, że przyroda wciąż ma wiele tajemnic do odkrycia.

 

fot. Akshay Khandekar / CC-BY


Komentarz jako:

Komentarz (0)


This copy of application is not genuine
Contact bdtask.com